טקס

טקס

שחר דור / אלעד שניידרמן

אוצר: יוסי וסיד

14.06.2019 - 27.07.2019


 
 
 


טקס

שחר דור ואלעד שניידרמן

מארזים תולים בחלל, ממתינים לתורם. על כל אחד מהם מופיע תאריך בו תיפתח החבילה וייחשף תוכנה. כלים של מופע וטקס מקובצים יחד, אוצרים כוחות לפעולה שעתידה להתרחש בזמן קרוב, ידוע מראש.

שחר דור - אמן תנועה, ואלעד שניידרמן - אמן סאונד, פועלים בתוך ומתוך מרקם חללים רעיוני ומאורגן שיצרו בעצמם. זהו מרחב בעל גבולות ברורים ומערכת כללים סדורה שדורש הקשבה וריכוז וציות, מרחב שהשהייה בו מאפשרת שכלול ופיתוח מתמיד של רגש ומחשבה חופשית והפקת תוצרים. "סדרת המופעים בתערוכה הם פעולות של התמסרות, יחד עם תשומת לב לדברים שעוד יתגלו.." אומר שחר, ומבטא בכך את הסקרנות של האמנים עצמם כלפי המידע שחבוי תמידית במרחבי האימפרוביזציה ושעומד להיחשף. התערוכה מאתגרת את החלל, מעמדת אותו כסט במה אינטואיטיבי כאשר המבקרים משמשים בו כשחקנים מבלי דעת או כוונה. השימוש המיומן בסאונד אלקטרוני, מוסיף ממד נוכח, גם אם בלתי נראה, שתופר בין מרכיבים ויזואליים שונים הפזורים במרחב הגלריה. מערכת כלי נגינה שמתפתחת תוך כדי פעולה, תומכת וכובשת את המופע לשלם. החיפוש הממוקד והערני אחר צלילים חדשים מפיח חיים בפח מחורר, באגד ענפים יבשים, בחוט מתוח, במגעו המחוספס של נייר.

המושג "טקס", הטעון כל כך במציאות הישראלית, מקבל בעבודתם של שחר ואלעד ממדים אוניברסליים החורגים מגבולות הזמן והמקום. המופעים אינם בעברית ולא עושים שימוש בשום שפה או טקסט מוכר. הסימבוליקה נתונה לפרשנות הצופה, ההגדרות מטושטשות והקצוות פרומים בכוונה. הטקסים המופיעים במהלך התערוכה התקיימו כבר במקומות אחרים בארץ ובעולם, אבל בהתקיימם בכל פעם מחדש, השפעתם על האמנים, הקהל והחלל משתנה ויוצרת חוויה חדשה וייחודית.

נראה כי שחר ואלעד מתייחסים ליצירתם כאל מפעל. ההשראה ושיח קבוע עם נשמה וידע הם הבוס הגדול, הם עצמם בתפקיד הפועלים. עבודתם מתרחשת סביב "פס ייצור" תעשייתי, חושני וקצבי שאינו מסתפק בהפקה של חוויה רגשית, אלא משיר בכל רגע נתון עדות של חומר.